İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Rüya tabirleri
 3. Rüyada Bina Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Bina Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Bina Görmek

Rüyada Bina Görmek; kişinin hanesi ile ilgili bir haber alacağına delalet eder. Fakat binanın görülme biçimine göre bu rüyanın yorumu da değişebilir.

Rüyada Bina Görmek

Hususi mülk olan evler (daireler) kişinin eşi, Ailesi ve geçimidir: Yeni yapı gerek inşa edilsin gerekse satın alınsın evlenmeye, Evin, duvarları ile birlikte bir yere gitmesi taşınmaya, Evin genişlemesi ve onda meydana gelen her türlü müspet değişme hayatta meydana istikbal hayırlı gelişmelere, Evde görülen daralma ve eksilme dünyalıktan kayba, Geniş konut dünya ve ahiret mutluluğuna, Dar konut dünyada sorun ve ahirette azaba, Kerpiç duvarlı ahşap konut takvaya, Üst ve debdebeli binaları bulunduğunu görmek fitne ve sıkıntıya, Konut yapmak aileyi, akraba ve dostları bir araya toplamaya; dağınık gidişata çekidüzen vermeye işarettir.

Rüyada Bina ve Evlenme İlişkisi

Bir yerleşim alanında konut yapmak orada bir hanımla evlenmeye, Evin direği ya da kolonları babaya, Evin ya da tavanın yıkılması vefata, Evin tamamının ya da bir kısmının kişinin üstüne yıkılması musibete, Odalar eş ve küçüklere, Çatı ve tavanı yöneticilere, Süslemeli, nakışlı konut itibara, velayete, ilme, Her tür güzel yapı mutluluk, sevinç ve sürura; Eve girmek evlenmeye ya da huzura ermeye, Cami yaptırmak varlıklı için malının zekatını vermeye, yoksul için varlıklı olmaya, alim ve sanatçı için hayırlı bilim ve esere, yönetici için hakka ve halka hizmete, Köyde misafir evi yaptırmak misafirperverliğe, Şehirde toplumun yararı için yapı yaptırmak insanlara yararlı bir iş halletmeye, Kamuya ilişkin binalar, onların durumuna göre, kimi adaletle hükmetmeye kimi halka gadretmeye delalet eder.

Güzel bir yapı gördüyseniz, fazla güzel ve uzun bir hayatınız olacak anlamına gelir. Yolculuklara çıkacak, mutlu bir hayat süreceksiniz. Hasarlı bir yapı, sağlığın bozulacağına işarettir. Yapı boyamak alacaklıların sıkıştırması yüzünden eski borçlarınızı ödeyeceğinize, binanın yanması hakkınızda fenalık düşünenleri alt edeceğinize, binada çalışanlar görmek karı koca içinde problemler çıkacağına ve ayrılığa kadar gideceğine işarettir.

Rüyada Bina Görmek Ömür İle Bağlantılı Mıdır?

Güzel bir yapı gördüyseniz, fazla güzel ve uzun bir hayatınız olacak anlamına gelir. Yolculuklara çıkacak, mutlu bir hayat süreceksiniz. Hasarlı bir yapı, sağlığın bozulacağına işarettir. Yapı boyamak alacaklıların sıkıştırması yüzünden eski borçlarınızı ödeyeceğinize, binanın yanması hakkınızda fenalık düşünenleri alt edeceğinize, binada çalışanlar görmek karı koca içinde problemler çıkacağına ve ayrılığa kadar gideceğine işarettir.

Güzel bir yapı güzel uzun bir yaşamın, hasarlı bir yapı hastalığın işaretidir. Çirkin bir yapı, sevi ve iş hayatında karşınıza çıkacak sorunları gösterir.

Rüyada yapı mühim bir yere gidileceğini işaret eder. Büyük bir yapı, fazla mühim iş ve devlet adamı anlamına gelir.

Bir bos arazide yapılmış tek bir yapı görmek, konut sahibi olacağına; yapı yaptığını görmek, yeni bir ise başlayacağına bir binanın yıkıldığını görmek, dinî vazifelerini yerine getirmediğine; yeni bir binaya taşınıp yerleştiğini görmek, yeni bir konut sahibi olacağına işarettir. Rüyada yeni yapılmış binalar görmek, mesleğinizi değiştireceğinize işarettir. Yıkık ve yıkılmaya sima tutmuş evler görmek ise rahatlık veyahut geçimsizlikle tabir edilir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada yeni yapılmış bir binayı görmek, ondan faydalanmaya işaret eder. Fazla defa yapı, kocanın hanımına zifafıyla tabir edilir.

Evinin belirli bir miktarca güzel olarak genişlemiş bulunduğunu görmek, bu dünyaca halinin genişliğidir. Şayet bu genişlik, olduğu miktardan çok olursa, o eve, bir musibet gelmesine işaret eder. Bazıları demişlerdir, bir insan kendisini yapı yapıyor görse, o kimsenin akrabalarım ve dostlarım toplamaya işaret eder. Binayı yıktığını görmek, yakınlarım, dost ve dostlarım dağıtmasına servetinin gitmesine işaret eder. Kendisini bir binaya başlayıp temelini attığım, binayı kuvvetlice yaptığını görse, o kimsenin bilim, velayet ve bir iş talebinde olmasına, talebi ve gayesinin yakında olacağına işaret eder. Bir insan kendisini bir kent veyahut bir köyde yapı yapıyor görse, o insan o yerden bir hanımla evlenir.

Rüyada Bina Yaptığını Görmek Hangi Anlamlara Gebedir?

Binayı çanak ve çömlekten yaptığını görse bu, rüyayı müşahid olan için süs ve gösteriştir. Şayet yapı nakışlı olursa, temizlikle ve sevinçle birlikte bilim ve velayete işaret eder. Kireç, alçı ve kiremitten yapı yaptığını ve üstünde de bir resmin bulunduğunu görse, o kimsenin iyi olmayan islerde olmasına işaret eder. Denilmiştir ki, bir insan kireç ve alçı işlemde bulunsa, o insan helal olmayan isle uğraşır. Gurbette bir yapı yaptığını müşahid olan insan, asla aklına gelmeyen bir hanımla evlenir, ya da gurbette ikamet eder ve orada ölür. Matem balçık ile yapı, din ve inanca, kuru balçık ile yapı malca sıkıntıya alamettir. Güzel yapı, sevgiye, sevinç, rızka, güzel elbiselere, bekar kızlara ve onlardan küçüklere işaret eder. Kimi sağlam yapı, güç ve şiddete, yârdim ve müsaadeye, kimi de uzun ömre işaret eder. Bir insan rüyada Tanrı a yaklaşmak maksadıyla camii veyahut bir yer yaptırdığını görse, ama rüyayı müşahid olan alim ise kitap yazar, meta sahibi ise malinin zekâtım verir, bekar ise evlenir, evli ise güzel ün sahibi bir evladı olur, yoksul ise zenginleşir.

Rüyada Bina Görmek, güzel bir yapı gördüyseniz, fazla güzel ve uzun bir hayatınız olacak. Seyahatlere çıkacak, mutlu bir hayat süreceksiniz. Hasarlı bir yapı, hastalığın işaretidir.

Bir insanın rüyada kubbeler görmesi, şanı ulu ve kıymetli kimselerle arkadaş olacağına işaret eder.

Yeni yapılmış bir binayı görmek asla ummadığı yerden istikbal
rızık ve nimet ile tabir edilmektedir.

Tekrar bir kimsenin rüyada bir binaya başlayıp temelini attığını, binayı kuvvetlice yaptığını görmesi; bilim, velayet ve sanata işaret eder.

Rüyada Bina Görmek ile İlgili İlmi Yorumlar

Bu rüya ile ilgili ilmi yorumları yapan ünlü yorumcular aşağıdaki gibi demişlerdir.

 İbn-i Sîrîn hazretlerinin yorumu

Eski bir binanın yeniye döndüğünü görmek, rızkın artmasına; hayır kapılarının açılmasına, sürür ve ferah husulüne işaret eder.

Danyal (a.s.) hazretlerinin yorumu

Rüya sırasında bilmediği bir binaya girip orada bazı ölüler
görmek, ahiret yurduna işarettir. Oraya girip oturduğunu müşahid olan kimsenin eceli yakındır.

İbn-i Sîrîn (rh.a.) hazretlerinin yorumu

Rüyada bir evin tavanı, damı veyahut duvarı yıkıldığını ya da yandığını görmek, kendi evinde bir musibetin vukuuna; hanesinin büyüdüğünü görmek, fazla ve verimli nimete işaret eder.

Cafer-i Sâdık (r.a.) hazretlerinin yorumu

Rüyada yapı görmek sekiz vecih ile tabir edilmektedir:

 • Zevce,
 • Zevç,
 • Zenginlik,
 • Emn-ü eman,
 • Basit bir geçim,
 • Meta,
 • Üst bir memuriyet,
 • Maişet genişliği…

Rüyada evinin belirli bir miktar güzel olarak genişlemiş bulunduğunu görmek, bu dünyadaki halin genişliğine işarettir. Tekrar rüyada nefsini yapı yapıyor görmek, ferah ve sevincinin şümulüne, kuvvetinin fazlalığına işaret eder.

Rüyada güzel ve ulu bir yapı görmek, ülfet ve muhabbete, rızka, neşeye, güzel elbiselere, bekâr kızla evlenmeye ve ondan doğacak çocuğa işaret eder.

Sağlam ve güzel yapı görmek, bazı defa de uzun ömre ve kuvvete işarettir.

Bir kimsenin rüyada Nebiler Nebisi’nin kutsal ranzasını çamurlandığını görmesi, kendi malı ile hacca gitmeye işarettir.

Kendi evini çamurla sıvadığını ve çamurun ıslak bulunduğunu görmek, Salih bir şahıs olmaya işaret eder. Rüyada çamuru yediğini görmek, o miktar meta yemeye işarettir.

Nablusî (rh.a.) hazretlerinin yorumu

“- Rüyada Tanrı-u Teâlâ’ya yaklaşmak maksadıyla cami veyahut bir yer yaptırdığını görmek, ama rüyayı müşahid olan devlet reisi ise Hak ile karin olur. iyilikle insanlara emreder, kötülükten de kaçındırır.

Bu rüyayı âlim görür ise, kitap yazar, insanoğlu ilminden veyahut fetvalarından faydalanır. Varsıl ise malının zekâtını verir, bekâr ise evlenir, ama evli ise güzel ün sahibi bir evladı dünyaya gelir. Yoksul ise zenginleşir. Şayet bunlar olmaz ise, o yere hizmet eder ve Tanrı’nın zikri ile o yeri mamur eder.”

Rüyada gurbet elde bir yapı yaptığını görmek, asla us ve hayaline gelmeyen bir hanımla evlenir. Yahut gurbette ikamet eder ve tekrar gurbette ölür.

Rüyada ıslak balçık ile yapı yapmak, din ve itikada, kuru balçık ile yapı da meta bakımından sıkıntıya işarettir.

Kirmanî hazretlerinin yorumu

Rüyada kendi mülkü olan bir binaya girdiğini görmek, zevceye ve evlâtlara işaret eder.

Hanenin geniş ve yeni olması rızkın çokluğuna işarettir. Tekrar güzel bir yapı görmek, anne babanın sağlık ve selâmetine alâmettir.

Rüyada evin ortasındaki avluyu görmek, kıza ve kız kardeşe, evin sofası baba ve anneye işaret eder. Onları güzel, temiz ve mamur görmek, bunların hayır ve selametine işarettir. Harap ve kirli görmek de tam zıddı…

Rüyada Kendi Evini Başka Yerde Görmek

Rüyada kendi evinin başka evlere benzemediğini görmek, her insanın gıpta edeceği derecede servete, kendi için bir konut inşa ettiğini görmek, dünyadan mutlu olmağa işaret eder. Hasta birinin bu rüyayı görmesi vefatına işarettir.

Rüyada İmam-ı Azam hazretlerinin evini yıktığını görmek, İslâm âleminde fesat ve fitne zuhuruna işarettir.

Rüyada adaletle hükmeden bir devlet reisinin köşkünü görmek, İslâm şehirlerinden bir kent ile tabir edilmektedir. O köşkün yıkıldığını görmek, Müslümanların şehirlerinden
birinin ziyanına ve felâketine işaret eder.

Fazla uzaklardan bir evi görmek, ırak görmüş olduğu saadete vasıl olacağının alâmetidir.

Güzel bir yapı gördüyseniz, fazla güzel ve uzun bir hayatınız olacak. Seyahatlere çıkacak, mutlu bir hayat süreceksiniz. Hasarlı bir yapı, hastalığın işaretidir.

Rüyada yapı görmek; birisinin işinden faydalanmaya , adamın eşi ile birleşmesine, evinin büyüdüğünü görmek; zenginliğe ve ilerlemeye, evi haddinden çok büyümüş görmek; bir yıkım geçirileceğine, evinde ehil ve marangozların çalıştığını görmek; ailede boşanmaya varacak bir kavgaya işarettir.

Rüyada kiremit ve tuğla yerine yontulmuş tas ile yapı yapmak, izzet ve talihe ve uzun arzuyla korkudan güvenilir olmaya, muhafaza edilmiş zevcelere, alim, hekim, tabirci ve müneccim şeklinde kendisine ülfeti gerektirme ettiren kimselere işarettir.

Yorum Yap

Yorum yapabilirsiniz