İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Rüya tabirleri
  3. Rüyada Arpa Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Arpa Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Arpa Görmek 

Rüyada Arpa Görmek; düş sahibinin emek harcayarak, kedisini yorarak kazanacağı alın terine daha doğrusu helal mala işarettir. Arpa aş arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete arpa taneleri bolluğa; ıslak arpa, fazla kazanca; arpa biçmek, meta almaya ve hacca gitmeye yorulur.

Rüyada Arpa Görmek 

Avucunda arpa bulunduğunu müşahid olan adam, paraya kavuşur. Arpa satın almak mülke, Arpa ekmek İlahı hoşnutluğa ermeye işarettir. Arpa biçmek hac ve zekât şeklinde mali ibadetleri yerine getirmek anlama gelir. Islak ya da kuru arpa bolluğu sağlık ve afiyet anlamına gelir.

Arpa aş arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete ve bolluğa; ıslak arpa, fazla kazanca; arpa biçmek, meta almaya ve hacca gitmeye yorulur. Arpayı buğdayla değişmek, kıymetli bir şeyi daha azca kıymetli olanla değiştirmeye yorulur.

1- Rüyada Avucunda Arpa Görmek

Avucunda arpa bulunduğunu müşahid olan adam, paraya kavuşur. Genç kızlar içinse büyük bir kısmet anlama gelir. Genç bir kadının avucundaki arpa ise doğacak yeni bir evladı müjdeler.

İri ve açık renkli bir arpa zenginlik, kısmet yahut çocuğun hayırlı bulunduğunu müjdeler. Arpalar ufak veya minik, koyu renk yahut bozuksa kısmette bir hayırsızlık var anlama gelir. Tarlada boy atmış arpayı müşahid olan şahıs ise muradına erecek anlama gelir.

2- Rüyada Arpa Ekmek

Rüyanda arpa ekilmesi hayırlıdır ve tarlada arpa ektiğini görmesi hayır ve iyilik için bir cemiyete gireceğine, sararan arpa başaklarını toplayıp demet yaptığını görmek, yapmış olduğu iyiliklerden dolayı kendisini bir cemiyete reis seçeceklerine yorulur.

Bazılarına bakılırsa; rüya sırasında arpa ektiğini yahut bir tarladan arpa biçtiğini görmesi yakında tehlikeli bir hasta olmaya yakalanacağına işarettir.

3- İslami Tabirlerde Rüyada Arpa Görmek Anlamı ve Yorumu

Rüyada arpa yığını görmek, berekettir, sevinç duyacağınız bir olayın gerçekleşeceği anlamına gelir. İbni Şirin’e bakılırsa; rüyanda arpa çuvalı; mala delalet eder. Rüyalarda arpa mutluluk veren bir vaka yaşamak anlama gelir. Bir rivayete bakılırsa arpa ak olduğundan gümüş para ile tabir edilir. Ebu Sait el Vaiz e bakılırsa; arpa görülmesi gövde sağlığı ile beraber meta yahut kısa ömürlü evlada işarettir. Cafer i Sadik’a bakılırsa (r.a); rüyalarda görülen arpa rızkla beraber fazla maldır.

Arpa görmek, berekettir, sevinç duyacağınız bir olayın gerçekleşeceğine işarettir. Rüyada arpa görmek, azca bir meşakkatle fazla rızka nail olmaya işarettir. Bir rivayete bakılırsa de, arpa ak olduğu sebeple gümüş ile tabir edilir.

Ibni Kesir e bakılırsa; arpa vermek helal mala, hayır ve menfaate delalet eder. İyi yahut iyi olmayan her hali buna bakılırsa oran edilmelidir. Bir başka rivayete bakılırsa de: arpa müşahid olan, azca bir meşakkatle elde edilecek helal rızka işaret eder.

4- Rüyada Arpa Taşımak

Rüyada arpa çuvallara koyup taşıdığını görmek, bulunmuş olduğu yerde salgın hastalık çıkacağına delalet eder. Rüyanda eline arpa geçtiğini görmek, eline meta geçeceğine işarettir.

5- Rüyada Arpa Aş

Kuru, ıslak yahut haşlanmış arpa yediğini görmek ya da arpa çorbasını içmek hayra erer. Kimi rüyanda arpa aş: dostlarla bir kavgaya delildir.

6- Rüyada Arpa Başaklarını Görmek

Arpa filizini, başaklarını, tanelerini bir değirmende öğütmek ya da öğüttüğünü görmek, yapmış olduğu hayırların Tanrı (C.C.) katında makbul olduğuna ve büyük sevap yazıldığına işarettir.

7- Rüyanda Arpa Armağan Almak

Kendisine arpa armağan edildiğini yahut verildiğini görme, kuvvete, sağlığa ve hayra erişeceğine delalet eder.

8- Rüyada Arpa Almak, Satmak

Rüya esnasında arpa satın aldığını müşahid olan, ahreti dünyaya tercih eder. Satıldığını müşahid olan ise dünyayı ahrete tercih eder. Arpa aldığını görenin, âlim bir evladı olur. Sadece o çocuğun ömrü kısa olur. Rüyada satıcıdan arpadan satın almak, büyük bir mülke yorulur.

Arpa almak: Zenginliğe, arpa ile buğdayı değiş tokuş etmek: Kötüye yorulur. Rüyada arpa aldığını görmek, iyi ve Salih bir evlâdın olacağına işarettir. Satıcıdan arpa aldığını görme, büyük bir mülke, ele geçecek nimete işaret eder.

Rüya esnasında buğday arpa karşılığında sattığını müşahid olan kimsenin, Kuranı unutarak şiirle uğraşan olduğuna delalet eder.

9- Rüyada Arpa Ekmeği Görmek

Rüyalarda görülen arpa ekmeği zenginliğe, arzu, i̇stek ve isteklerin gerçekleşmesine yorulur. Rüya esnasında eline arpa geçtiğini görülmesi tekrar mala işaret eder.

10- Rüyanda Arpa Biçmek

Zamanında arpa biçmek, onunla hac ve takatin ifa edilmesine, biçilen arpaları yüklemek ise lazım ati bir malın eline geçeceğine işaret eder. Arpa biçmek: Meta almaya arpa biçtirmek ise hacca gitmeye ya da dini ibadetlerine yerine getirmeye işarettir.

11- Rüyada Arpa Tarlası Görmek ve Arpa Tarlasında Yürümek

Toplanmaya hazır arpa tarlası: Kısmete ve bolluğa yorulur. Arpa üstünde yahut arpa ekili bir yerde yürüyen insan muharebeye katılacağına işarettir. Arpa üstünde yahut arpa ekili bir yerde yürüyen insan cihada bulunur.

12- Rüyanda Arpa Ekmek

Rüya esnasında arpa eken insan ulu Tanrı’nın rızası olan işi yapar. Rüyalarda arpa ekmek, kulların ibadetleridir ve arpa ektiğini görme, Tanrı’nın razı olacağı işlerle tabir edilmektedir.

13- Rüyada Islak Arpa Görmek

Islak arpa: Fazla kazanca, ülkede bolluğa işarettir. Rüyanda ıslak yahut taze arpa görülmesi, hayırlı havadis işitmeye, sağlık ve afiyete işaret eder. Ibn-i Kesir demiştir ki: Arpa görülmesi, helâl mala, hayır ve menfaate işaret eder.

14- Rüyada Arpa Ambarı Görmek

Kişinin rüya sırasında arpa ambarı görmesi görülme vaziyet ve şekline bakılırsa sorun ya da ferahlıkla tabir edilir. Rüya esnasında arpayla dolu bir ambarı ağzına kadar dolu bulunduğunu görmek, rızık, bolluk ve bollukla tabir edilir. Arpa ambarını boş görmekse sorun anlama gelir. Ambardan arpa çıkarmak devletten yardam almaya yorulur.

15- Rüyada Koyun ve Tavuklara Arpa Vermek

Rüyanda kümesteki tavuk, horoz, hindi, kaz ya da ağıldaki koyun, keçi şeklinde hayvanlara arpa vermek, hayır işlerinde bulunmaya işarettir. Tavuklara arpa vermek yoksul kimselerin geçimine muavin olmaya, koyuna arpa vermek; yaptığınız iyiliklerle büyük sevap kazandığınıza, cet arpa vermek halk içinde saygınlık kazanacağınızı gösterir.

16- Rüyada Arpa Üretimi

Bazı tabirciler arpa üretimi, gövde sağlığıyla meydana ati maldır, dediler. Bununla beraber arpa üretimi rüyayı müşahid olan kimsenin büyük bir iş hayata geçirmeye girişim edeceğine ya da yapacağı işlerde büyük kazanç elde edeceğine işaret etmektedir.

17- Rüyada Arpa Unu ve Hamur harcını Görmek

Rüyanda görülen arpa unu yahut arpa hamur harcını din ve takva güzelliğine, dinde istikamete, arpa ununu hamur harcı ettiğini görmesi ise mümin olduğuna ve düşmanlarına karşı zafer bulmasına işarettir.

Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir ki: – Rüyada arpa görmek, bolca rızka delalet etmekle beraber, arpa ekili bir yerde yürümek, cihat ile tabir edilmektedir. Tekrar rüyanda arpa elemek, kulların ibadetine işarettir.

Yorum Yap

Yorum yapabilirsiniz