İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Rüya tabirleri
 3. Rüyada Ağaç Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağaç Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağaç Görmek

Rüyada Ağaç Görmek; ilmi olarak çoğu defa yorumlanmıştır. Hatta İmam Cafer Sadık (a.s)’a bakılırsa Rüyada ağaç görmek on bir değişik anlamı vardır. Bunlar hakim, altın, tacir, savaşçı, bilge, mümin, kafir, unvan, hasımlık, cenk veya muharebe ve münafık.

Rüyada Ağaç Görmek

Fakat başkaca yorumculara göre de bu durum değişebilir. Örneğin; Hz. Danyal (a.s) ise kişinin rüyada ağaç görmesini büyük bir şahsiyeti görmeye işaret etmiştir. Ağaç, insanlara tabir edilir.

1- Rüyada Ağaç Görmenin Anlamı ve Yorumu

Rüyada ağaç görmek: bu rüyanın tabiri, ağacın cinsine, mahiyetine, yararlı ya da faydasız olma benzer biçimde özelliklerine bakılırsa yapılmalıdır. Örneğin rüyada her mevsim yeşil kalan, yaprakları dökülmeyen ağaçları görmek zenginlik anlama gelir.

Kişinin rüyada ağaç görmesi dinde sebat etmeye, zenginliğe, uzun ömre ve rızkın devamını şeklinde tanımlanabilir. Rüyada yaprağını döken büyük ağaç görmek ağacın cinsine bakılırsa mutluluk ya da üzüntüye; yoksulluk ya da zenginliğe, meyveli ağaç varsıl birisine, meyvesiz ağaç fakir birisine delalet eder.

Fazla yapraklı ağaç görmek; sizin yumuşak huylu biri olduğunuza, Azca yapraklı ağaç görmek; sert biri olduğunuza

Bir ağacın sizinle konuştuğunu görmek; insanları şaşırtacak bir iş yapacağınıza…

Herkesçe malum bir ağacı görmek; dine, gövdesi imana, suyu namaza, kabuğu rızka, yaprağı ise iyilik ve güzelliğe işarettir. Ağaç ne kadar güzel olursa, dinî inancınız da bir bir o kadar güzel olur. Tekrar, ağaç ne kadar kuruysa ve dal, yaprak vs. şeylerden yoksunsa, malınız da aynı oranda eksilecektir.

2- Rüyada Meyve Ağacı Görmek

Rüyada meyve ağacı görmek, isteklerin gerçekleşeceğini ve maddi kazancı belirtir. Meyveli ağaç Müslüman için Salih amele, kâfir için hidayet bulmaya yorulur. Bir ağaçtan, o ağacın meyvesi olmayan meyveleri toplamak haram mala tabir edilmektedir. Rüyada meyve ağacı görmek, isteklerin olacağına ve maddi kazanca işarettir. Rüyada meyve ağacı görmek istek etmiş olduğu isteklerinin olacağına ve maddi kazanca işarettir.

Turunç, limon ve ağaç kavunu benzer biçimde hem meyvesi yenen hem de kokusu olan ağaçları görmek dış ve içinin iyiliğine, ilimle birlikte amelin ve sözle birlikte fiilin olmasına delalet eder.

Meyvesi olan ağaç görmek; takvalı biri olduğunuza…

Ağaçlardan meyve topladığınızı görmek; neslinizin çoğalacağına…

Fazla sayıda meyve veren ağaçlar görmek ve hepsinin size ilişkin bulunduğunu bilmek; ömrünüzün uzun olduğuna ve saygınlık elde edeceğinize…

3- Rüyada Meyvesiz Ağaç Görmek

Meyvesiz ağaç Müslüman için amelsiz ilme, kendisinden yarar hâsıl olmayacak hiç kimseye işarettir. Meyvesiz büyük ağaçlar, sert ün sahibi, kendilerinde zenginlik, meta ve hayır olmayan insanlara işaret eder. Meyvesiz ağaç; fakir birisine alamettir.

4- Rüyada Ağaç Yapraklarını Görmek

Ağaç yaprakları topladığınızı görmek; topladığınız yaprak miktarınca altın elde edeceğinize

5- Rüyada Ağaç Dikmek

Ağaç dikmek bir eve damat olmakla onur bulmaya işarettir.

Evinize ağaç diktiğinizi, meyve verdiğini ve meyvesinden yediğinizi görmek; evinize dahil güvey getireceğinize…

Kendi evinize ağaç tohumları ektiğinizi görmek; ektiğiniz tohum miktarı kadar elinize bir şey geçeceğine…

Rüyada ağaç diktiğini görmek; Rüya esnasında kendi bahçesinde çeşitli ağaçlar diktiğini müşahid olan kimsenin, evladı dünyaya gelir. Evlatlarının ömürlerinin uzunluk ve kısalığı ekmiş olduğu ağaçların ömrü nispetindedir. Rüya esnasında bir fidan ekse ve bu fidanda filizlenmeye başlasa, o şahıs bir Aileye damat olmasına işaret eder.

Ağaç dikmek; çocuklarınızın veyahut malınızın çoğalacağına ve sevineceğinize…

6- Rüyada Kuru Ağaç Görmek

Kuru ağaç rızık ve hidayettir. Ağacın kuruması hastanın ya da kaybolmuş birinin probleminin devam etmesine işarettir. Rüyayı gören kişi rüya sırasında bir ağacın kuruduğunu görse orada hasta veyahut kaybolmuş olan bir şahıs sıkıntıya düşer.

Kuru ağaç görmek; nifak ehli kimselere işarettir.

Kesilmiş kuru ağaçlar görmek; Müslümanlardan haberdar olmayan dinsiz kişilere…

7- Rüyada Ağaca Çıkmak

Ağaç üstünde yatmak fazla çocuğa, nefsini ağaç üstünde görmek çekindiği şeyden korunmaya işarettir. Rüyada ağaca çıkmak, bir kimseyi bir şeyden men etmek anlamına gelir.

Önemli bir ağaca çıktığınızı görmek; iş mevzusunda kariyerinizin yükseleceğine, Ağaçların üstüne çıktığınızı görmek; büyük bir şahsiyetle dost olacağınıza ve onun desteğiyle korktuğunuz bir şeyden güvende olacağınıza delalet eder.

Bir ağaca çıktığınızı ve aynı ağacın meyvesinden yediğinizi görmek; kayısı benzer biçimde kötüye tabir edilen ağaçlar haricinde yediğiniz meyve miktarınca meta elde edeceğinize veyahut sevineceğiniz bir havadis işiteceğinize tabir edilir.

8- Rüyada Ağaç Kesmek

Ağaç kesmek iyi değildir. Rüyada ağaç kesmek yanlış yola sapmak olarak tabir edilir. Rüya esnasında bir ağacı kestiğini müşahid olan şahıs sıkıntılı bir duruma düşeceği anlamına gelir..

Rüyada ağaç kestiğini görmek; bir şahıs rüya sırasında bir ağacı kestiğini görür ise evinde huzursuzluk olur. Ya da sıkıntıya düşeceğine yorulur.

Bir ağacı kökünden söküp çıkardığınızı görmek; bir kimseyi makamından edeceğinize veyahut meta varlığına el koyacağınıza işarettir.

Ağaç kesmek, kökünden çıkarmak veyahut kırmak; bir musibetle karşılaşacağınıza ve üzüleceğinize tabir edilir.

Ağaç kestiğinizi veyahut ağacı bir yere attığınızı görmek; durumunuzun kötüye gideceğine veyahut öleceğinize işarettir.

9- Rüyada Uzun Ağaç Görmek

Diri, yeşil ve yüce bir ağacın altında durmak daima korunacağına ve talihli olacağına işarettir. Genel olarak uzun ağaç rüyaları fazla iyi sayılır. Yalnız yaprakların yeşil, diri, yüce olmaları yorumu değiştirir.

10- Rüyada Yapraksız Ağaç Görmek

Yapraksız ve kuru bir ağaç görmek, isteklerin gerçekleşmeyeceğini belirtir. Fazla yapraklı ağaç ise sıhhat ve mutluluk belirtir. Yapraksız ve kuru bir ağaç yoksulluk; fazla yapraklı ağaç ise sıhhat ve mutluluğu belirtir.

11- Rüyada Ağaç Dalı Görmek

Ağaç dalı kısa bir süre için sorunların çözüleceğine, lakin yine başlayacağına işarettir. Rüyada ağaç, bayanlara ve değişik ahlaklı erkeklere ve kavgaya sebep olabilecek bir emaredir. Rüyada görülecek ağaç dalı kısa bir süreliğine sorunlara çözüm bulunacağına, lakin yine eski haline art geleceğinin emaresidir. Ağaç dalları kardeş, akraba ve evlada işarettir.

Ağaç yaprakları görmek; kardeşinizin yumuşak huylu olduğuna işarettir.

Ağaçların fazla sayıda dalları bulunduğunu görmek; ailenizin fazla geniş olacağına yorulur.

Bir ağacın köklerini görmek; Tanrı yolunda gönül rızasıyla zekât veren biri olduğunuza tabir edilir.

Ağaç köklerinin sağlam bulunduğunu görmek; malınızın tamamının zekâtını vereceğinize, bunun aksini görmek ise, zekâtınızı hakkıyla vermeyeceğinize işarettir.

Ağaç kabuğu görmek; oruç tutacağınıza veyahut oruçlu olduğunuza yorulur.

12- Rüyada Dikenli Ağaç Görmek

Dikenleri olan ağaç amacı kuvvet ve çetin bir adamı işaret eder. Rüyada ağaç bir çanak görmek, iyi huylu ve elinden is gelir bir muavin veyahut hizmetçi ile tabir edilir.

Dikenli ağaç görmek; iyi olmayan huylu ve geçimsiz kişiye işaret eder.

13- Rüyada Bahçede Ağaç Görmek

Bulunduğunuz yerde her tarafın tür tür ağaçlarla dolu bulunduğunu görmek; bu rüyayı nerede görmüşseniz (evinizde veyahut başka bir yerde), orada musibet olacağına ve büyük-küçük her insanın orayı ziyaret edeceğine…

14- Rüyada Kokulu Ağaç Görmek

Bir tek kokusu olan ağacı görmek, iyilik sahiplerine, amelsiz ilme veyahut bir şeyi yapmaksızın anlatmaya delalet eder. Bahçede ağaç görmek; bahçe sahibinin malına işarettir. Hoş kokulu ve meyvesi tatlı olan ağaç görmek; temiz ve dindar kişiye…

15- Rüyada Değişik Bir Ağaç Görmek

Tanınmayan ve bilinmeyen ağaçların hepsi adama ve hanıma ya da şüpheli kazanca ya da eski ilimlere işaret eder. Tanınmayan ağaç kaygı ve şiddetle tabir edilir. Kimi de gördüğünüz rüya dini inancınızın sağlamlığına işarettir.

16- Rüyada Ağacın Altına Girmek

Bir ağacın altında gölgelenmek, yağmurdan dolayı ağacın altına gelmek ya da korku dolayasıyla bir ağaç altına sığınmak zengin ve iktidar sahibi bir kimsenin himayesine girmeye, rızka delalet eder. Bazı insanlarla bir ağaç altında bulunmak kişinin kitap ve sünnete uyduğuna, derelerin, vadilerin ve dağların ağaçları umulmadık yerden rızıklanmaya işarettir.

Bir ağacın gölgesinde oturduğunuzu veyahut uyuduğunuzu görmek; ağaç sahibinin güvencesi altında olacağınıza…

17- Rüyada Ağaçtan Düşmek

Ağaçtan inmek bir adamdan ayrılmaya, Ağaçtan düşerek bir yerini kırmak, bir işten dolayı ziyan görmeye işarettir.

Ağaçtan düştüğünüzü ve ayağınızı kırdığınızı görmek; büyük bir belaya…

18- Çeşitlerine Bakılırsa Rüyada Ağaç Görmek Ne Anlamına gelir?

 1. Armut ağacı; yumuşak huylu ve varsıl hiç kimseye…
 2. Badem ağacı; iyi olmayan huylu hanıma…
 3. Koz ağacı; ailesine karşı eli açık olan hiç kimseye…
 4. Koz ağacının üstünde olduğunuzu görmek; elit biriyle arkadaş olacağınıza…
 5. Çam ağacı; dini de dünyası da olmayan inançsız ve yoksul hiç kimseye…
 6. Çınar ağacı; dostlarına ve yakınlarına faydası dokunan iyi birisine…
 7. Ebucehil Karpuzu; varsıl ve çıkarcı hiç kimseye…
 8. Elma ağacı; tiz çıkışlı kaba birisine…
 9. Erik ağacı; faydası her insana dokunan doktora…
 10. Fındık ağacı; sert kalpli, eğlence düşkünü ve hayrı azca olan hiç kimseye…
 11. Fıstık ağacı (Antep fıstığı); varsıl fakat pinti hiç kimseye…
 12. Gül ağacı; doğru sözlü mutlu hiç kimseye…
 13. Hindistan cevizi ağacı; yalancı ve büyücüye…
 14. Hurma ağacı; kıymetli ve bilge insana…
 15. Hurma ağacını evinizde görmek; elit biriyle tanışacağınıza ve onunla arkadaş olacağınıza…
 16. İğde ağacı; ince ruhlu, yumuşak sözlü ve şefkatli birisine…
 17. İncir ağacı; varsıl ve nimet sahibi kişiye…
 18. Kayısı ağacı; hasta birisine…
 19. Kestane ağacı; ehline karşı ikiyüzlülük meydana getiren gafil hiç kimseye…
 20. Mersin ağacı; halkla iyi geçinemeyen ve devamlı bahane arayan hiç kimseye…
 21. Meşe veyahut bülbül ağacı; insanların işlerini yoluna koyan yumuşak sözlü, elit hiç kimseye…
 22. Nar ağacı; bolca oranda servet sahibi hiç kimseye, bazı tabircilere bakılırsa de liyakatli ve varsıl hanıma…
 23. Narenciye ağacı; hastalıklı veyahut nefes benizli kaba birisine…
 24. Ödağacı; güzel yüzlü, yumuşak huylu, tatlı dilli ve varsıl hiç kimseye…
 25. Sedir ağacı; hayâ sahibi büyük birisine…
 26. Selvi ağacı; tiz çıkışlı kaba birisine…
 27. Şeftali ağacı; varlık sahibi, yumuşak huylu ve vakarlı hiç kimseye…
 28. Turunç ağacı; yalnız kendi görüşünü beğenen muhalif birisine…
 29. Üzüm ağacı, asma; güzel yüzlü iyi hanıma…
 30. Zeytin ağacı; insanlara azca hayrı dokunan asil ve orta halli hiç kimseye işarettir.

19- Rüyada Meyve Veren Ağaç Görmek

Arabistan inciri, hurma, koz ve bunlara eş, kokmayan yalnız meyvesi yenilebilen ağaçları rüya sırasında müşahid olan şahıs, güç sarf etmek ve zahmet çekerek bir şeyin alınması mümkün olan kişilere işaret eder.

Meyve veren ağaç görmek; gördüğünüz ağacın meyveleri miktarınca nimete işarettir. Meyve veren ağaçtan meyve koparıp yediğinizi görmek; yediğiniz meyve miktarınca gelir elde edeceğinize alamettir.

Bazı tabirciler, kış gününde üstünde üzüm bulunan bir asma veyahut bir ağaç müşahid olan şahıs varsıl zannettiği bir adam veyahut bir hanıma aldanarak malını sarf edeceğini söylerler.

Yorum Yap

Yorum yapabilirsiniz